2025-01-17

PASIKULTŪRINOM… TEATRO UŽKULISIUOSE

 


Sausio 16 rinkomės prie Lietuvos nacionalinio Operos ir baleto Teatro (LNOBT) kasų. Iš čia po trumpo instruktažo šauni gidė Agnė mus palydėjo iki Teatro drabužinės, apavė mėlynais “puantais” ir beveik pusantros valandos vedžiojo po Teatro patalpas, žerdama istorinius faktus ir skaičius, pasakodama nuotykius ir istorijas.

Pernai LNOBT šventė 50-metį naujuosiuose architektės profesorės Elenos Nijolės Bučiūtės suprojektuotuose rūmuose, kuriuose pirmasis spektaklis parodytas 1974 metais. Rūmai didžiuliai – šeši aukštai virš žemės ir du rūsiuose. Juose – ištisas Teatro fabrikas su siuvykla, spektaklių drabužinėmis, dailininkų dirbtuvėmis, ant kurių grindų patiesus didžiules drobes piešiamos spektaklių dekoracijos per visą galinę scenos sieną, su butaforijos dirbtuvėmis, grimo kambariais… Juk reikia paruošti scenografiją kiekvienam spektakliui, aprengti ir nugrimuoti visus artistus, o vien choristų yra apie 80. Kiekvienas spektaklio veikėjas turi savo sceninius rūbus, kuriais rūpinasi aprengėjos ir siuvėjos. Jau vien scena su užkulisiais – didžiulis ūkis. Kiekvienam spektakliui statomos savos dekoracijos, net perklojamos grindys, reguliuojamas apšvietimas… Tam reikia nemažai darbo ir žmonių. Jų teatre dirba apie 600. Dekoracijų valdymui scenoje yra 63 keltuvai, šviesos efektams – apie 1000 šviestuvų (vos ne po vieną kiekvienam žiūrovui, nes salės vien parteryje po rekonstrukcijos yra 1003 sėdimos vietos ir 100 stovimų. Anksčiau buvo daugiau, bet gaisrinės saugos sumetimais padarius praėjimą per salės vidurį, tapo saugiau, žiūrovams - patogiau pasiekti savo vietas). Sužinojome, kad Orkestro duobė – su kilnojamomis grindimis, kurias pakėlus iki scenos lygmens, galima užridenti fortepijoną, kitus sunkesnius instrumentus, ir nereikia jų kilnoti, kad pakeltos Orkestro duobės grindys gali virsti papildoma Mažąja scena, kai nereikia Didžiosios, ar kai joje vyksta remonto ar pasirengimo darbai, kad Geležinė uždanga – ne tik simbolinis tarptautinių santykių srities terminas,  o realiai teatre egzistuoja, ir skirta gaisrinės saugos tikslams – gaisro atveju atskirti žiūrovų salę nuo scenos, taip pat – kai Mažojoje scenoje vyksta spektaklis, o Didžiojoje – darbai.

Mums lankantis, scenoje plušėjo vyrai, rengdami ją vakare vyksiančiam baletui “Žizel”. Grindys jau buvo surinktos ir padengtos specialia neslidžia danga, specialistai surinkinėjo butaforiją, tikrino keltuvus ir kitą įrangą. Kol Agnė pasakojo, mes stovėjome užkulisiuose už mėlynos šviečiančios linijos grindyse, kuri rodo, iki kur spektaklio metu galima vaikščioti, kad nesimatytų žiūrovams.

Ekskursija buvo tikrai įspūdinga. Sužinojome Teatro istoriją nuo paskutinį 1920 metų vakarą Kaune pirmąkart parodytos “Traviatos”, nemažai užkulisinių dalykų, istorinių faktų, pamatėme, kiek juodo darbo reikia įdėti, kad spektakliai atrodytų įtikinamai, įspūdingai, kiek žmonių turi plušėti, kad scenoje atgytų tikroviška veiksmo aplinka, kad spektakliai vyktų sklandžiai, kiek reikia rekvizitų, kaip jie kuriami... Gaila, kad daug kur nebuvo leidžiama fotografuoti, tad norintys pamatyti daugiau, turėtų apsilankyti ekskursijoje, kurią, iš anksto susitarus, galima vainikuoti tradiciniu karšto šokolado puodeliu. Mes užsigardžiavom.

                                                                                                                                                        Vilius Bartulis


 















  
                 Vidmanto Tubelio nuotraukos



KONKURSAS „PARAŠYTA KUPIŠKĖNIŠKAI“

 

AUTORINĖS  KŪRYBOS  KONKURSO  „PARAŠYTA  KUPIŠKĖNIŠKAI“

NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Autorinės kūrybos konkursą „Parašyta kupiškėniškai“ (toliau – konkursą) organizuoja  Kupiškio rajono literatų klubas „Lėvens balsai“.

2. Konkursas vyksta nuo 2024 m. gruodžio 15 d. iki 2025 m. kovo 1 d.

3. Konkurso tikslai:

3.1. skatinti kūrybiškumą ir saviraišką atskleidžiant kupiškėnų tarmės savitumą ir grožį;

3.2. pasitikrinti kupiškėnų tarmės mokėjimą ir jos vartojimo literatūrinėje kūryboje galimybes;

3.3. populiarinti kupiškėnų tarmę ir prisidėti prie jos išsaugojimo;

3.4. plėsti bendradarbiavimą su literatų klubais ir kitomis kūrybinėmis organizacijomis, įvairiuose Lietuvos regionuose gyvenančiais kupiškėnais.

4. Informacija apie konkursą teikiama: telefonu +370 614 17322, elektroniniu paštu lina.matiukaite@gmail.com.

 

II. KONKURSO  ORGANIZAVIMO  IR  VYKDYMO  TVARKA

 

5. Konkurso dalyvių amžius neribojamas. Būtina sąlyga – poezijos ar prozos kūriniai turi būti parašyti kupiškėnų tarme (visas tekstas, o ne atskiri žodžiai).

6. Konkurse dalyvaujančių kūrinių skaičius ir apimtis:

6.1. 2–4 eilėraščiai, bendra apimtis iki trijų A4 formato puslapių;

6.2. prozos kūrinys (ar kūriniai), bendra apimtis iki 10000 spaudos ženklų (iki trijų A4 formato                               puslapių);

6.3. tas pats autorius konkursui gali pateikti ir poezijos, ir prozos kūrinius, bet jų bendra apimtis negali viršyti trijų A4 formato puslapių;

6.4. pageidautina teikti naujai sukurtus ir nepublikuotus kūrinius;

6.5. kūriniai turi būti atspausdinti kompiuteriu: šriftas Times New Roman, šrifto dydis 12.

7. Ant atskiro lapo parašyti autoriaus vardą, pavardę, literatų klubą (jei priklausote), adresą, elektroninį paštą, telefoną.

8. Konkurse dalyvaujančius kūrinius iki 2025 m. kovo 1 d. siųsti elektroniniu paštu lina.matiukaite@gmail.com.

 

III. KŪRINIŲ  VERTINIMO  IR  NUGALĖTOJŲ  APDOVANOJIMO  TVARKA

 

9. Komisija, kurią sudarys kupiškėnų tarmės žinovai, kalbininkai, literatų klubo „Lėvens balsai“ atstovai, konkursinius kūrinius vertins anonimiškai – nežinodami, kas yra jų autoriai.

10. Kūriniai bus vertinami dviejose kategorijose ir skiriama po tris prizines vietas:

10.1. poezijos;

10.2. prozos;

10.3. Komisijos sprendimu gali būti skiriamos ir atskiros nominacijos.

11. Vertinimo kriterijai:

11.1. konkurso sąlygų atitikimas;

11.2. meniškumas, kūrybiškumas, originalumas;

11.3. kupiškėnų tarmės vartojimas, kalbos turtingumas ir vaizdingumas.

12. Visi konkurso dalyviai bus kviečiami į literatų klubo „Lėvens balsai“ organizuojamą renginį, kurio metu bus pagerbiami konkurso dalyviai ir laureatai – apdovanoti diplomais, padėkomis ir įvairiais prizais.  

13. Konkurso dalyviai apie tikslią renginio datą, laiką ir vietą bus informuoti elektroniniu paštu, kuriuo kūriniai atsiųsti.

 

IV. BAIGIAMOSIOS  NUOSTATOS

 

14. Planuojama išleisti tarmiškos kūrybos almanachą „Parašyta kupiškėniškai“, kuriame bus publikuojami ne tik vertinimo komisijos atrinkti konkurso dalyvių kūriniai, bet ir kitų autorių (Uršulės Tamošiūnaitės, Marijonos Balytės, Vytauto Rudoko, Eugenijos Urbonienės ir kt.) kupiškėnų tarme parašyti kūriniai.

15. Konkurso organizatoriai turi teisę be atskiro sutikimo (nurodant autorių) kūrinius (ištisus arba ištraukas) neatlygintinai naudoti literatų klubo „Lėvens balsai“ leidiniuose ir renginiuose, konkurso viešinimo ir informacijos sklaidos priemonėse. Autorių sutikimu su šiomis sąlygomis laikomas kūrinių pateikimas konkurso organizatoriams.

__________________________________________