2007-10-22

Kupiškis Rokiškis Biržai

Sūrio ir alaus kelias.....


Viduramžių raštuose šios žemės buvo vadinamos „Selonija“... „....Uvožokit jūs mono žodelį...“ – prasmingai dainuoja Kupiškėnai.. Oi Kupiškio miestas yra viseip slaunas... Tad sustosime ir pasižmonėsime Kupiškyje..
Pasigrožėsime Kupiškio bažnyčia (ji yra viena didžiausių šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje). Pasidžiaugsime gražiai sutvarkyta Lauryno Stuokos – Gucevičiaus aikšte. Aplankysime ir paminklą – nemirštančią šlovę už Vilniaus katedrą pelniusiam iš Kupiškio krašto kilusiam architektui Laurynui Stuokai – Gucevičiui. Nevalia nepasidžiaugti Kupiškėno dailininko Henriko Orakausko skulptūromis. Aplankykime Palėvėnės ir Šv. Dominyko bažnyčias ir domininkonų vienuolyno ansamblį (tai vienas autentiškiausių iki šiol išlikusių baroko architektūros ansamblių Lietuvoje).
Aplankę Kupiškį vykime į Lietuvos sūrių sostinę - Rokiškį. Pažintį pradėkime nuo gražiausio Lietuvoje neogotikos ansamblio – Šv. Mato Evangelisto bažnyčios, grafų Tyzenhauzų rūmų, kur dabar Rokiškio krašto muziejus. Dalyvausime pažintinėje-pramoginėje programoje „Sūrio kelias“. Sužinosime apie senovinius pieno produktų gaminimo būdus, pamatysime etnografinius pieno rauginimo, sviesto mušimo, sūrio slėgimo indus ir kitus įrankius ir filmuotą medžiagą apie AB „Rokiškio sūris“.Maloni dvaro ekonomė mus pakvies paragauti sūrių gaminamų Rokiškio sūrinėje ir baltą varškės sūrį, kuris žinomas, kaip Aukštaitijos kulinarijos paveldo patiekalas.

Iš sūrių sostinės patrauksime į Lietuvos alaus sostinę Biržus. Juk šis kraštas nuo seno garsėja savo aludariais ir skaniu alumi. "Alaus kelio" ekskursiją pradėdame. alaus_kelias_ir_surio_kelias.jpg

Biržų krašto muziejuje „Sėla“ įsikūrusio kunigaikščių Radvilų statytoje 17 amž. bastioninėje pilyje. Čia vienoje salėje pamatysime visus alaus gamybai naudotus įrankius.

Muziejaus gidė vaizdžiai papasakos visas alaus gamybos subtilybes. Folklorinis ansamblis „Saudela“ padainuos biržiečių dainų apie alų, paskudučiuos, pūs ragus ir kartu su jumis pašoks. Turėsime puikią galimybę paragauti biržietiško alaus, naminės duonos, sūrio, išmokti biržietiško alaus himną. Toliau važiuodami J. Basanavičiaus gatve ir pasukę į Atgimimo gatvę privažiuosime Širvėnos ežerą. Tai seniausias Lietuvoje dirbtinas ežeras (1575 m.). Turėsime progos pasimankštinti, reikės praeiti 525 metrų pėsčiųjų tiltu per ežerą iki grafų Tyzenhauzų dvaro. Apžiūrėję dvaro pastatus, ežero pakrasčiu važiuojame link Rinkuškių. Būtinai aplankysime didžiausią karstinę įgriūvą Lietuvoje – „Karvės olą“ (o tokių šiame krašte apie 8000!) Įgriūvų daugėja!!! Todėl vietiniai gyventojai tik didžiausiam priešui linki „kad tu prasmegtum..“. Rinkuškiuose lankomės alaus darykloje. Apžiūrėsime modernizuotą, visiškai atsinaujinusią alaus daryklą, kur alus gaminamas pagal klasikinę technologiją. Rinkuškių alus neliko nepastebėtas net Amerikoje. Turėsime progos pamatyti, paragauti tikrai skanaus alaus ir parsivežti lauktuvių.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą